Dovolená na plachetnici
Dovolená na plachetnici nabízí nezapomenutelný zážitek spojující dobrodružství, relaxaci a objevování krásných míst, kam se běžný turista nedostane. Koupání, jachting, dobré jídlo a večerní procházka městem tvoří ideální recept na skvělou dovolenou
Ranní koupání na lodi je jeden z nejúžasnějších způsobů, jak začít den. Stačí vylézt z postele a ocitnete se na palubě, připraveni ponořit se do osvěžujících vod.
Večerní procházka městem zase přidává do dovolené špetku romantiky a kulturního poznávání. Uličky rozsvícené lampami, historické památky a místní atmosféra vytvářejí jedinečný ráz každého města.
A nejlepší je, že každý den poznáváte nové místa bez nutnosti stěhování kufrů a nutného přejíždění autem či autobusem.
Co od dovolené čekat
Běžné vybavení plachetnice:
- WC + fekální tank
- Teplá sprcha vnitřní i venkovní
- Nádrž s vodou
- Rozvod elektřiny po lodi a možnost nabíjení 12V, v přístavu lze loď napojit na 380 a mít tak k dispozice 230.
- Plynový sporák
- Kompresorová lednice
- Lůžkoviny
- Gumový člun s přívěsným motorem
Nadstandardní vybavení:
- Mrazák
- Klimatizace
- Gril
- Výrobník ledu
- Generátor elektřiny
- Odsolovač vody
Plachetnice má kajuty vždy po dvou lůžkách většinou jako manželská postel. Jedna až dvě kajuty, kde jsou rozdělené postele bývají na větších lodích.
Každá plachetnice má vlastní nádrž na sladkou vodu, jak dlouho voda vydrží je jen na posádce. Pokud se bude vodou umývat pouze nádobí, vydrží klidně týden, pokud se každý po koupání v moři osprchuje, vydrží sotva den. Voda se doplňuje v přístavu, většinou za poplatek.
Plachetnice má vlastní akumulátor, ze kterého se napájí lednice, navigační přístroje, osvětlení v lodi a lze nabíjet 12V. I akumulátor má omezenou kapacitu a není radno elektřinou plýtvat, je však možné ji dobíjet přes alternátor motoru. Do plné kapacity se akumulátor povětšinou dobíjí až v přístavu.
Život na lodi je velmi těsný, celá posádka sdílí poměrně malý prostor a nelze se úplně schovat do soukromí. Je dobré zvážit koho na loď berete, i jedna osoba, která se charakterově nehodí do party nebo má jiné představy o plavbě, může vyvolat nepříjemnou atmosféru v celé posádce.
Před plavbou proběhne schůzka celé posádky a vyjasníme si co od plavby čekáte. Plavba se dá pojmout několika způsoby.
Co moře nabízí:
Jachting
Jsme na plachetnici, a proto budeme plachtit. Kolik toho denně uplujeme záleží jen na vás.
Koupání
To k moři patří. Vodní radovánky baví děti i dospělé.
Opuštěné zátoky a jachtařské restaurace
Není nic krásnějšího, než kotvení v opuštěné zátoce, či návštěva jachtařské restaurace, ke které se dopravíte pouze na lodi. Rána na takovém místě mají také své kouzlo. Vylézt z postele a hned skočit do moře se vám nepoštěstí v kdejakém hotelu.
Návštěva měst
Zakotvit lodí v historickém centru, projít si město a zakončit den dobrou večeří má své neodolatelné kouzlo.
Záleží jen na vás v jaké míře chcete jednotlivé možnosti konzumovat.
Plavba na plachetnici určitě není vhodná pro lidi s omezenou možností pohybu.
Vše se přizpůsobuje počasí. Pokud předpověď hlásí krásné počasí, není potřeba se omezovat, jsou-li však hlášené bouře či silný vítr, je nutné pečlivě plánovat trasu, aby loď i posádka zůstala v bezpečí. Týká se to především výběru vhodného kotviště na noc. Je-li v plánu kotvit v zátoce A, která je však špatně chráněná pro nadcházející předpověď, je nutné plán změnit. Někdy se stává, že počasí je tak špatné, že je lepší nevyplout a zůstat v bezpečí přístavu.
Před prvním vyplutím posádka dostane školení jak se na plachetnici chovat, jak používat fekální tank a co dělat v případě muže přes palubu.
Posádka však kapitánovi pomáhá s ovládáním lodi, především při přístavních manévrech. Před každým manévrem, který nás v přístavu či v zátoce čeká, je posádce vysvětleno co má kapitán v plánu a co od posádky očekává. Posádka následně pomáhá při kotvení.
Při plavbě na otevřeném moři vše již kapitán zvládne sám nebo s minimální aktivní účasti posádky. Kdo chce, může si ovládání plachetnice vyzkoušet, kdo nechce, může dál relaxovat.
Výhody
Klasická plachetnice se dá pronajmout za příznivé ceny.
Nevýhody
Na lodi je dost těsno a je zde menší soukromí.
Menší poplatky
Čím menší loď, tím menší poplatky za kotvení a je také menší kauce.
Menší výbava
U klasických plachetnic nebývá nadstandardní výbava tak často v nabídce.
Výhody
Katamarány jsou prostorné, každá kajuta má povětšinou vlastní WC a sprchu.
Nevýhody
Cena pronájmu katamaránu bývá až dvakrát vyšší než u klasické plachetnice.
Vyšší poplatky
Přístavní poplatky bývají s 50% přirážkou, stejně tak platba za úklid i kauce bývají výrazně větší.
Nadstandardní výbava
Katamarány bývají často velmi luxusně vybaveny. Při plavbě tak není nutné se omezovat.
Online kalkulačka
Ceny jsou orientační.
Jak to probíhá
-
1Kontakt Zanechte na sebe kontakt a my se vám ozveme zpět.
-
2Představy Po telefonu si vyjasníme, jakou máte představu o dovolené a jaký je rozpočet.
-
3Cenová nabídka Do emailu vám zašleme cenovou nabídku s popisem služeb.
-
4Objednání lodě Budete-li s nabídkou souhlasit, zarezervujeme loď a vystavíme fakturu na 100 % částky. Plachetnice je běžně potřeba zaplatit do 3 dnů od rezervace. Splatnost faktury tak bývá 3 dny.
-
5Osobní schůzka Přibližně měsíc před plavbou proběhne osobní schůzka se všemi účastníky plavby, ta se tradičně dělá v hospodě. Zde doladíme přibližnou trasu plavby, jak se dopravíme do zahraničí, co se bude vařit, kde se bude nakupovat atd.
Platby a odpovědnost
Kauce
Pohybuje se od 1 000 EUR a více. Kauci si lze pojistit ať již na místě nebo přes specializovanou pojišťovnu v ČR. Na kauci se skládá celá posádka včetně kapitána.
Jídlo
Jídlo plánuje, nakupuje a vaří posádka.
Doprava
Dopravu zajišťuje posádka.
Přístavní poplatky
Jediné kotvení zdarma je na kotvě. Stání na bóji či v přístavu je zpoplatněno s ohledem na délku plachetnice. Přístavní poplatky platí posádka.
Odpovědnost za bezpečí lodě a posádky
Za bezpečí lodě i posádky odpovídá kapitán. Ten dopředu informuje posádku o vývoji počasí a následných možnostech plavby.